Wymiany młodzieżowe

Szkoły partnerskie:

W dniach 09.04.2018 - 14.04.2018 r. dojdzie do spotkania uczniów XXI Liceum Ogólnokształcącego im. B. Prusa w Łodzi z uczniami szkoły partnerskiej Schlossgymnasium Künzelsau z Badenii Wirtembergii z Niemiec. "Zachować pamięć" - to temat przewodni projektu, podczas którego uczniowie obu szkół wspólnie poznawać będą trudną historię relacji między Polską a Niemcami w czasie II wojny światowej, odwiedzą i poznają historię miejsc pamięci, podejmą problematykę ksenofobii, uprzedzeń, braku tolerancji a jednocześnie poszukiwać będą odniesień do nich w swoim życiu i wspólnie uczyć się historii na rzecz wspólnej europejskiej przyszłości. Wymianę sponsoruje PNWM w warszawie oraz Miasto Łódź.

Wymiana uczniów XXI Liceum Ogólnokształcącego im. B. Prusa w Łodzi i Schlossgymnasium Künzelsau, pod hasłem "Hohenlohe in Baden – Württemberg - mały region o dużym znaczeniu gospodarczym i kulturalnym w Niemczech i Europie", planowana w terminie 26.09 - 03.10.2016, otrzymała dofinansowanie z Wydziału Edukacji UMŁ.

Wymiana uczniów XXI Liceum Ogólnokształcącego im. B. Prusa w Łodzi i Schlossgymnasium Künzelsau.
W dniach 7-13.06.2015r. młodzież XXI LO im. B. Prusa w Łodzi udaje się w ramach rewizyty do szkoły partnerskiej Schlossgymnasium Künzelsau / Baden Württemberg. Jest to już 10. jubileuszowe spotkanie uczniów i nauczycieli z obu szkół, podczas których realizowane są projekty o charakterze międzyprzedmiotowym. Tematem tegorocznego spotkania w Niemczech będzie: „Sachsen - wo Deutsche und Polen sich begegneten” (Saksonia - miejscem spotkania młodych Polaków i Niemców). Związki polsko-saskie, unia personalna Saksonii z Polską. Uczestnicy projektu z obu szkół spotkają się w stolicy Saksonii - w Dreźnie, gdzie zwiedzą najważniejsze zabytki (m.in. Zwinger, Synagoge, Frauenkirche, Residenzschloss, Semperoper, Grönes Gewölbe) i poznają historię Saksonii. Następnie uczniowie wraz z nauczycielami udadzą się do szkoły partnerskiej Schlossgymnasium Künzelsau, gdzie wspólnie uczestniczyć będą w lekcjach, spotkają się z burmistrzem i Radą Miasta (z okazji 5-lecia wymiany) oraz zwiedzą miasto powiatowe Schwäbisch Hall.
Wyjazd uczniów był możliwy dzięki dofinansowaniu z Wydziału Edukacji UMŁ.

Wymiana z Institut Saint-Roch w Theux odbyła się pod patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego.

Wymiany ze szkołami partnerskimi w Niemczech dofinansowane są przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży w Warszawie.