POLSKO – NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY
(Łódź - marzec 2015r.)

Wymiana dofinansowana przez Polsko-Niemiecką Współprace Młodzieży w Warszawie.

W marcu 2015 r. po raz kolejny do naszej szkoły przyjechali uczniowie i nauczyciele ze szkoły partnerskiej Schlossgymnasium Künzelsau. Temat tegorocznego spotkania to: „Junge Polen und Deutsche - über die Freiheit”.
9 marca 2015r. po krótkim powitaniu naszych gości w szkole udaliśmy się na autokarową wycieczkę po Łodzi, gdzie młodzież niemiecka poznała historię naszego miasta, jego zabytki i współczesność. We wtorek wyjechaliśmy na 3-dniową wycieczkę do Oświęcimia i Krakowa. Młodzież niemiecka wraz z uczniami naszej szkoły zwiedziła były nazistowski Obóz Koncentracyjny Auschwitz-Birkenau oraz poznała - goszcząc na spotkaniu w centrum Żydowskim w Oświęcimiu - los Żydów zamieszkujących wówczas tamte tereny. Późnym popołudniem udaliśmy się do Krakowa, gdzie zamieszkaliśmy w jednym z tamtejszych hosteli. Jeszcze tego samego dnia całą grupą udaliśmy się na wieczorny spacer po Rynku Głównym. Następnego dnia po wspólnym śniadaniu zwiedziliśmy z przewodnikiem dawna stolicę Polski- Kraków, który jak zawsze zrobił na naszych gościach ogromne wrażenie. Wracając w czwartek do Łodzi zatrzymaliśmy się na Jasnej Górze oraz zwiedziliśmy Stację Radegast. Piątek był dniem, w którym młodzież niemiecka brała udział w lekcjach w naszym liceum. Szczególne słowa podziękowania należą się p. profesorowi Stanisławowi Nawrockiemu, który przeprowadził dla wszystkich wspaniałą lekcję fizyki. Po zajęciach szkolnych zwiedziliśmy również Muzeum Martyrologii Radogoszcz, a po południu młodzież bawiła się we wspólnym gronie. Niestety każde takie spotkanie szybko się kończy i po tygodniowym pobycie w Łodzi nasi goście udali się w drogę powrotna do Niemiec. Już dziś nie możemy doczekać się wyjazdu i kolejnego spotkania z naszymi przyjaciółmi. Rewizyta planowana jest na czerwiec 2015r, a wszyscy spotkamy się w stolicy Saksonii – w Dreźnie, po czym razem pojedziemy do Künzelsau w Badenii-Wirtemberdze.