Rewizyta uczniów XXI Liceum Ogólnokształcącego im. B. Prusa w Łodzi w Schlossgymnasium Künzelsau – wrzesień 2011r.

Wymiana dofinansowana przez Polsko-Niemiecką Współprace Młodzieży w Warszawie.

We wrześniu 2011r. grupa uczniów naszego liceum udała się z rewizytą do uczniów Schlossgymnasium Künzelsau / Baden Württemberg. Program pobytu był bardzo interesujący i niezwykle bogaty. Po przybyciu na miejsce i zakwaterowaniu u rodzin goszczących zwiedziliśmy miasto Künzelsau, które zadziwia swoim urokiem i fantastyczną atmosferą. Miasto Künzelsau leży w powiecie Hohenlohe nad rzeką Kocher. W programie wizyty znalazły się m.in. zwiedzanie firmy Würth Gaisbach - marki znanej na całym świecie oraz zakładów Audi w Neckarsulm, gdzie produkowane są samochody Audi A8. W ramach wspólnych wycieczek odwiedziliśmy drugie co wielkości miasto Bawarii - Norymbergę. Miasto to za czasów III Rzeszy było ważnym ośrodkiem ruchu nazistowskiego a po II wojnie światowej odbył się tu proces zbrodniarzy wojennych, tzw. proces norymberski. Zwiedziliśmy m.in. Reichsparteitagsgelände (Centrum Zjazdów Partyjnych Rzeszy), potężny górujący nad miastem zamek, słynną późnogotycką studnię (schöner Brunnen), kościoły Frauenkirche (Najświętszej Marii Panny) i Lorenzkirche (Św. Wawrzyńca) oraz dom Albrechta Dürera. W kolejnych dniach pobytu odbyliśmy wspólną wycieczkę do miejsca pamięci po obozie koncentracyjnym Schwäbisch Hall-Hessentall oraz na cemantarz żydowski, zwiedziliśmy wystawę Niki de St. Phalle - jednej z najsłynniejszych artystek II połowy XX wieku, byliśmy także w Heilbronn i Stuttgarcie, który jest miastem partnerskim Łodzi. W czasie tygodniowego pobytu u partnerów w Künzelsau uczestniczyliśmy w zajęciach lekcyjnych w Schlossgymnsium, pływaliśmy na basenie (Aquatoll), jeździliśmy na łyżwach a także bawiliśmy się przy ognisku i na dyskotece. Tydzień, który spędziliśmy w Künzelsau upłynął bardzo szybko, a nawiązane przyjaźnie, wzajemne poznanie siebie i swoich regionów - cel jaki sobie wszyscy założyliśmy - został osiągnięty. Kolejne spotkanie uczniów naszej szkoły z uczniami Schlossgymnasium Künzelsau planowane jest na czerwiec 2012r. (Łódź) oraz na wrzesień 2012r. (Künzelsau).