POLSKO – NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY
(Künzelsau, 21.09 – 27.09.2014)

Wymiana dofinansowana przez Polsko-Niemiecką Współprace Młodzieży w Warszawie.

W dniach 21.09 – 27.09.2014 grupa młodzieży naszej szkoły, wraz z opiekunami prof. Markiem Ochockim i prof. Stanisławem Nawrockim, udała się z rewizytą do uczniów szkoły partnerskiej Schlossgymnasium Künzelsau, leżącej w Badenii – Wirtembergii. W niedzielę po południu dotarliśmy do Weimaru, gdzie spotkaliśmy się z naszymi niemieckimi partnerami. Po wspólnej kolacji oraz wieczornym spacerze po mieście, udaliśmy się na spoczynek w miejscowym schronisku młodzieżowym. W poniedziałek rano pojechaliśmy do byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie.Wizyta w tym miejscu pamięci była dla nas bardzo szczególna. Po południu rozpoczęliśmy zwiedzanie Weimaru – miasta o niezwykłym znaczeniu dla rozwoju europejskiego intelektu, architektury czy muzyki. Zwiedzanie kontynuowaliśmy również następnego dnia, kiedy to odwiedziliśmy między innymi Zamek w Weimarze i Dom Goethego. We wtorek po południu wyruszyliśmy w dalszą drogę – do Künzelsau. Wieczorem, po przybyciu, poznaliśmy rodziny goszczące i zjedliśmy z nimi kolację. W środę obejrzeliśmy szkołę, w której codziennie uczą się nasi niemieccy przyjaciele oraz odwiedziliśmy internat, w którym śpią uczniowie, mieszkający daleko od Künzelsau oraz uczestniczyliśmy w lekcjach, zgodnie z planami naszych niemieckich partnerów. Po obiedzie, zjedzonym wspólnie w szkolnej stołówce, rozpoczęliśmy zwiedzanie urokliwego miasta Künzelsau. W czwartek pojechaliśmy całą grupą do Heidelbergu – miasta o długiej historii i tradycjach uniwersyteckich. Zwiedziliśmy tam Zamek – majestatycznie górujące nad miastem gotycko – renesansowe zabudowania, a także Stare Miasto. W piątek pojechaliśmy na wycieczkę do Schwäbisch Hall. Mieliśmy możliwość zobaczenia starego rynku, ratusza oraz zabytkowych domów z muru pruskiego. Zwiedziliśmy także miejscową galerię sztuki. I tak, wszystko co miłe i przyjemne szybko się kończy. Pobyt w Künzelsau dobiegł końca, w naprawdę ekspresowym tempie. W sobotę rano przyszło nam pożegnać się z naszymi rodzinami. A po śniadaniu zjedzonym w szkolnej stołówce także z naszymi niemieckimi partnerami. Czas, który spędziliśmy w Niemczech był niezwykły pod każdym względem, obfitował on w wiele zapadających w pamięci chwil, ale także uczył. Przez ten tydzień szlifowaliśmy znajomość języków obcych, poznawaliśmy obyczajowość niemiecką i ponad wszystko dobrze się bawiliśmy. Z niecierpliwością czekamy na kolejną wymianę, realizowaną z inną już grupą młodzieży z Künzelsau.