POLSKO – NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY
(Künzelsau, 08.09 – 14.09.2013)

Wymiana dofinansowana przez Polsko-Niemiecką Współprace Młodzieży w Warszawie.

W dniach 08.09 – 14.09.2013 grupa uczniów naszej szkoły, wraz z opiekunami p. Markiem Ochockim i p. Stanisławem Nawrockim, udała się z rewizytą do uczniów Schlossgymnasium Künzelsau, leżącego w landzie Baden – Württemberg. Wieczorem, po przybyciu, zjedliśmy z rodzinami goszczącymi kolację. W poniedziałek uczestniczyliśmy w rozpoczęciu roku szkolnego w Künzelsau, obejrzeliśmy szkołę, w której codziennie uczą się nasi niemieccy przyjaciele oraz odwiedziliśmy internat, w którym śpią uczniowie, mieszkający daleko od Künzelsau. Po zjedzonym wspólnie w szkolnej stołówce obiedzie, rozpoczęliśmy zwiedzanie urokliwego miasta Künzelsau. Wieczorem mieliśmy czas wolny, który można było spędzić z rodzinami goszczącymi. We wtorek pojechaliśmy na wycieczkę do Schwäbisch Hall. Mieliśmy możliwość zobaczenia starego rynku, ratusza oraz zabytkowych domów z muru pruskiego. Zwiedziliśmy także miejscową galerię sztuki. W środę wyjechaliśmy na wycieczkę do Freiburga i Strasbourga. W ciągu dwóch dni zwiedziliśmy Freiburg, na czele z głównym zabytkiem miasta – średniowieczną katedrą Najświętszej Marii Panny oraz ratusz. W czwartek złożyliśmy wizytę w Parlamencie Europejskim w Strasbourgu, wzięliśmy udział w spotkaniu z posłankami do Parlamentu Europejskiego – paniami Evelyne Gebhardt oraz Joanną Senyszyn. W piątek ponownie odwiedziliśmy Schlossgymnasium Künzelsau, tym razem uczestniczyliśmy w lekcjach (jakże odmiennych od tych, na które sami chodzimy do naszego liceum) zgodnie z planami naszych niemieckich partnerów. Po lekcjach zjedliśmy razem obiad w szkolnej stołówce. Popołudnie było czasem w pełni przeznaczonym dla naszych niemieckich rodzin, zaś wieczorem odbyło się wspólne grillowanie w Schlossgymnasium. W sobotę rano musieliśmy pożegnać się z naszymi rodzinami oraz niemieckimi partnerami. Czas, który spędziliśmy w Niemczech był niezwykły pod każdym względem, obfitował on w wiele zapadających w pamięci chwil, ale także uczył. Przez ten tydzień szlifowaliśmy swój niemiecki oraz angielski, poznawaliśmy obyczajowość niemiecką, a także uczyliśmy się tolerancji i ponad wszystko dobrze się bawiliśmy. Z niecierpliwością czekamy na kolejną wymianę, realizowaną z inną już grupą młodzieży z Künzelsau. Zaplanowana jest ona na czerwiec 2014 roku, a rewizyta w Niemczech tradycyjnie już na wrzesień przyszłego roku.