Wymiana z Schlossgymnasium Künzelsau – wizyta uczniów z Badenii Wirtembergii w Łodzi – czerwiec 2012r.

Wymiana dofinansowana przez Polsko-Niemiecką Współprace Młodzieży w Warszawie.

W dniach 24 – 30.06.2012 gościliśmy w Łodzi naszych rówieśników ze szkoły partnerskiej Schlossgymnasium Künzelsau (Badenia Wirtembergia). Autorami projektu pt. „Szlakiem Łodzi filmowej” byli p. Marek Ochocki – nauczyciel języka niemieckiego oraz p. Stanisław Nawrocki – nauczyciel fizyki. Z naszymi przyjaciółmi spotkaliśmy się po raz pierwszy w niedzielę wieczorem przed Aquaparkiem Fala. Po wspólnym zapoznaniu się zabraliśmy swoich partnerów do domów na wspólną kolacje oraz nocleg. W poniedziałek miało miejsce oficjalne powitanie przez Dyrekcję i społeczność szkolną w auli, następnie nasi goście zwiedzili szkołę i mieli okazje zobaczyć jak przebiegają lekcje w XXI LO. O godzinie 11.30 wspólnie obejrzeliśmy w kinie ŁDK film Andrzeja Wajdy pt. „Ziemia obiecana”. Film był z napisami w języku niemieckim, by wszyscy na sali mogli zrozumieć sens i przesłanie ekranizacji. Po seansie pojechaliśmy na Stację Radegast – miejsce, z którego hitlerowcy wywieźli do obozów zagłady ok. 145 tys. obywateli narodowości żydowskiej. W poniedziałkowy wieczór w Lesie Łagiewnickim odbyło się wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek. We wtorek pojechaliśmy do byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau, największego hitlerowskiego obozu śmierci. Po zwiedzeniu dwóch obozów, złożyliśmy wizytę w Centrum Żydowskim w Oświęcimiu. Następnie udaliśmy się w dalszą drogę, na nocleg do Krakowa. W środę wraz z niemieckojęzycznym przewodnikiem zwiedzaliśmy Kraków. Podczas kilkugodzinnego spaceru obejrzeliśmy żydowską dzielnicę Krakowa – Kazimierz, Wzgórze Wawelski oraz Rynek. Po wspólnie zjedzonym objedzie udaliśmy się w drogę powrotną do Łodzi. W czwartek przyszedł czas na poznawanie Łodzi. Rozpoczęliśmy je w Muzeum Kinematografii lekcją muzealną nt. „HollyŁódź – Łódź filmowa”. Następnie zwiedziliśmy ekspozycję muzealną oraz Muzeum Bajek. Kolejnym punktem zwiedzania była wizyta na osiedlu Księży Młyn oraz spacer ulicą Piotrkowską. Po południu spotkaliśmy się całą grupą w Manufakturze, by tam zjeść obiad i pochodzić po sklepach. W piątek przyszedł czas na wycieczkę do Warszawy. W stolicy zwiedzaliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, Łazienki Królewskie, przeszliśmy także Krakowskim Przedmieściem do Pałacu Prezydenckiego i Placu Zamkowego. Po kilku godzinach spędzonych w Warszawie wsiedliśmy do autokaru by wrócić do Łodzi na ostatnia wspólną noc. W sobotę po śniadaniu, przyszedł moment pożegnania z naszymi przyjaciółmi. W trakcie tego tygodnia nawiązaliśmy trwałe przyjaźnie, doskonaliliśmy umiejętności językowe oraz spędzaliśmy razem wolny czas. Z niecierpliwością wyczekujemy wrześniowego wyjazdu do Künzelsau, by znowu zobaczyć naszych niemieckich przyjaciół.