XXI Liceum Ogólnokształcące im. B. Prusa w Łodzi – Schlossgymnasium Künzelsau (kwiecień 2018)

Tegoroczna wymiana uczniów pomiędzy XXI Liceum Ogólnokształcącym im. B. Prusa w Łodzi a szkołą partnerską Schlossgymnasium Künzelsau z Niemiec odbyła w dniach 9-14.04.2018r.
Po przybyciu naszych gości do Łodzi odbyło się oficjalne powitanie w szkole przez panią dyrektor Małgorzatę Zaradzką–Cisek a nauczyciele przypomnieli harmonogram i założenia projektu ”Zachować pamięć”. W dniu 10 kwietnia młodzież niemiecka mogła wziąć udział w lekcjach przedmiotowych z uczniami z Polski a po południu wszyscy udaliśmy się na wycieczkę po Łodzi z przewodnikiem, ze szczególnym zwróceniem uwagi na miejsca związane z Niemcami w czasie II wojny światowej - podążaliśmy m.in. śladami Litzmannstadt Ghetto, byliśmy na Stacji Radegast oaz na Cmentarzu Żydowskim. W środę 11 kwietnia miała miejsce wizyta w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nowoczesnych Technologii Województwa Łódzkiego oraz spotkanie w Centrum im. M. Edelmana w Łodzi na temat Holokaustu. Mimo iż program był napięty, popołudniami mieliśmy zawsze czas na relaks i wspólną zabawę. Kolejnego dnia, tj., 12 kwietnia wybraliśmy się na 3- dniową wycieczkę do Krakowa i Oświęcimia. W czasie pobytu w Krakowie - spacerując szlakiem historii i kultury krakowskiej po Kazimierzu - przewodnicy przybliżyli nam wojenne losy Żydów krakowskich., a przede wszystkim losy krakowskiego Getta. Z ogromnym zainteresowaniem zwiedziliśmy wystawę "Kraków – czas okupacji 1939–1945" w Fabryce Oskara Schindlera. Wspólne posiłki w restauracji Bazylia sprzyjały rozmowom i refleksjom po każdym dniu. W sobotę, 14.kwietnia 2018r. udaliśmy się do Oświęcimia, gdzie zwiedziliśmy Były Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny Auschwitz- Birkenau, miejsce pamięci, które było dla nas wszystkich żywą lekcją historii. Po wspólnym obiedzie i spacerze po Oświęcimiu przyszedł czas na pożegnanie z naszymi przyjaciółmi, grupa niemiecka udała się do Niemiec a my w drogę powrotną do Łodzi. Już we wrześniu udajemy się na rewizytę do szkoły partnerskiej aby znowu spotkać się z naszymi przyjaciółmi i ich rodzinami. Rewizyta planowana jest w terminie 24 – 29. 09.2018r.