Edukacja ekologiczna 2012/2013

Dzień Zdrowia i Ekologii - 5.02.2013

Zbiórka elektrośmieci

W październiku 2012 roku uczniowie klasy 1c: Hugo Piwoński, Martyna Sabała, Ewa Pietrzyk, Justyna Ciepła, Patrycja Jadwiszczak, Julia Kosmala pod kierownictwem nauczyciela biologii i PO Adama Kajzera przyłączyli się do akcji ekologicznej zorganizowanej przez Ligę Ochrony Przyrody i firmę recyclingową Serwisownia.pl polegającej na zbiórce elektrośmieci czyli wszelkich niepotrzebnych urządzeń napędzanych energią elektryczną. Akcja trwała od 1.10.2012 do 22.01.2013. W szkole rozwieszono ulotki informacyjne i rozstawiono pojemniki na elektrośmieci. Zebrano kilkanaście kilogramów elektrośmieci.

Warsztaty ekologiczne dla dzieci

galeria

W ramach realizacji projektu ekologicznego "Co szkodzi w Łodzi?" uczniowie klasy IF, wraz z wychowawcą Urszulą Olejniczak, przygotowali warsztaty dla uczniów szkoły podstawowej.
Zajęcia odbyły się 29 listopada i 17 grudnia 2012 roku, po dwie godziny w klasie I i II oraz dwóch III, w Szkole Podstawowej nr 54 w Łodzi. Przygotowany scenariusz zakładał, ze maluchy w trakcie zabawy, konkursów i przeprowadzonych doświadczeń nauczą się segregować śmieci oraz odróżniać odpady niebezpieczne dla zwierząt i środowiska. Kolorując przygotowane rysunki dowiedzą się co to jest recykling. Uczniowie naszej szkoły mają sporą satysfakcję z efektów nauki młodszych kolegów.

Klasa 2e w Łagiewnikach

• Sprzątanie świata

• Ogródek szkolny – reaktywacja

galeria

XXI Liceum Ogólnokształcące – szkoła w centrum miasta, a wokół „betonowa pustynia”. Postanowiliśmy o zmienić. Jesień to dobra pora na reaktywację skrawka ogrodu przy szkole, którego okres świetności dawno przeminął. Teren całkiem spory, ale jego nasłonecznienie, a właściwie zupełny jego brak nieco komplikuje nam nasze ambitne plany. Z pomocą przychodzi szkole Ogród Botaniczny uzbrajając nas w rośliny. Rada Rodziców zakupuje ziemię, a my kilkadziesiąt cebulek tulipanów i innych wiosennych kwiatów. Teraz tylko trochę pracy i… czekamy do wiosny na efekty naszej pracy. A więc: „Byle do wiosny”.

Akcja „KUNDELEK”

25. października 2012r., przy okazji ogólnopolskiego dnia psów wielorasowych, w XXI Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi odbyła się akcja charytatywna „KUNDELEK”. Promocją wydarzenia, jak i nim samym zajmowali się uczniowie klasy Ic. pod opieką p. prof. Anny Idczak. Przedsięwzięcie było promowane hasłami takimi jak: „Daj piątaka na zwierzaka”.
    W szkole obecne były również, płynące z głębi serc uczniów słowa: „Adoptując jednego psa nie zmienisz świata, ale zmienisz świat temu psu”.
    Tego dnia, celem wsparcia schroniska dla zwierząt w Pabianicach, uczniowie sprzedawali za drobną opłatą ciasta i babeczki upieczone przez ochotników z klasy Ic. Prowadzili również zbiórkę koców, karmy i innych akcesoriów, które pomogą zwierzętom przetrwa trudny, zimowy okres.
    Dzięki uczniom, gronu pedagogicznemu i innym pracownikom szkoły, w ramach akcji udało się zebra ok. 350zł. Ponadto otrzymaliśmy koce, kołdry i karmę. Wszystko to zostanie w najbliższym czasie przekazane do schroniska dla zwierząt w Pabianicach.

1% podatku dla XXI LO 1 procent