POLSKO – NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY (Łódź, 9-15.06.2013)

Wymiana dofinansowana przez Polsko-Niemiecką Współprace Młodzieży w Warszawie.

W dniach 09 – 15.06.2013 gościliśmy w Łodzi naszych rówieśników ze szkoły partnerskiej Schlossgymnasium Künzelsau (Badenia Wirtembergia). Autorami projektu pt. „Kultura łączy a nie dzieli - Śladami Wielokulturowej Łodzi” byli prof. Marek Ochocki – nauczyciel języka niemieckiego oraz prof. Stanisław Nawrocki – nauczyciel fizyki. Z naszymi przyjaciółmi spotkaliśmy się po raz pierwszy w niedzielę, którą spędziliśmy z rodzinami. W poniedziałek miało miejsce oficjalne powitanie przez Dyrekcję i społeczność szkolną, następnie nasi goście zwiedzili szkołę. O godzinie 9.30 rozpoczęliśmy zwiedzanie naszego miasta wraz z przewodnikiem. W programie wycieczki znalazły się m.in. cmentarz ewangelicko – augsburski przy ul. Ogrodowej, Synagoga przy ul. Rewolucji 1905 roku, Cerkiew Św. Aleksandra Newskiego oraz Dom Grohmanna. W tym ostatnim obejrzeliśmy wystawę dotyczącą łódzkich Niemców oraz zjedliśmy wspólny obiad. We wtorek wyjechaliśmy na wycieczkę do Gdańska, po drodze zatrzymując się w Malborku, gdzie wraz z niemieckojęzycznym przewodnikiem zwiedziliśmy średniowieczną zabudowę zamkową. Następnie udaliśmy się w dalszą drogę, na nocleg do Gdańska. W środę wraz z przewodnikiem zwiedzaliśmy Gdańsk. Podczas kilkugodzinnego spaceru obejrzeliśmy Stare Miasto, Dwór Artusa oraz Katedrę w Oliwie. Po wspólnie zjedzonym obiedzie udaliśmy się do Sopotu, gdzie mogliśmy odpocząć leżąc na plaży, bądź spacerując po molo. W czwartek po śniadaniu wyjechaliśmy w drogę powrotną do Łodzi, zwiedzając po drodze Szymbark i Toruń. Nasi zagraniczni przyjaciele byli oczarowani miastem Mikołaja Kopernika. W piątek przed południem wzięliśmy udział w zajęciach lekcyjnych w szkole. Po południu wyruszyliśmy na zwiedzanie największego w Europie Cmentarza Żydowskiego, który znajduje się w Łodzi przy ul. Brackiej oraz na Stację Radegast – miejsce, z którego hitlerowcy wywieźli do obozów zagłady ok. 145 tys. obywateli narodowości żydowskiej. W piątkowy wieczór w Lesie Łagiewnickim odbyło się wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek. W sobotę po raz ostatni spotkaliśmy się w Manufakturze, udając się na kręgle lub do kina by tam spędzić ostatnie wspólne przedpołudnie w Łodzi. Już o godzinie 17 musieliśmy pożegnać się z naszymi niemieckimi przyjaciółmi. Tydzień spędzony w Łodzi minął w oka mgnieniu, w tym czasie nawiązaliśmy trwałe przyjaźnie, doskonaliliśmy umiejętności językowe oraz spędzaliśmy razem wolny czas. Z niecierpliwością wyczekujemy wrześniowego wyjazdu do Künzelsau, by znowu zobaczyć naszych niemieckich przyjaciół.