Rewizyta uczniów naszej szkoły w Künzelsau
7.06.- 13.06.2015

W dniu 7 czerwca 2015r. uczniowie naszej szkoły udali się wraz z opiekunami prof. Markiem Ochockim i prof. Stanisławem Nawrockim oraz panią dyrektor Małgorzatą Zaradzką-Cisek w ramach rewizyty do Niemiec. Pierwsze dwa dni spędziliśmy w stolicy Saksonii - w Dreźnie, gdzie z przewodnikiem zwiedziliśmy najważniejsze zabytki miasta określanego jako "Florencja nad Łabą / Elbflorenz". Zabytki i dzisiejszy wygląd miasta zawdzięczamy sile i wpływom Fryderyka Augusta I zwanego Augustem Mocnym, będącym elektorem Saksonii i królem Polski oraz jego syna Fryderyka Augusta II, których czas rządów przypadający na lata 1694-1763 określany jest jako "czas augustowski". To właśnie w tym czasie powstały najbardziej imponujące budowle miasta, które razem zwiedziliśmy, m.in. Zwinger, Frauenkirche, Hofkrche, Brühlsche Terrasse, Semperoper. Miasto wywarło na nas ogromne wrażenie. Spacerując po Dreźnie przekonaliśmy się, że miasto niszczone krok po kroku 13 i 14 lutego 1945r. odzyskało z powrotem swoje wspaniałe oblicze. Następnie udaliśmy się na dawną granicę niemiecko- niemiecką, gdzie zwiedziliśmy Deutsch-Deutsches Museum Mödlareuth we wsi, która licząc wówczas 50 mieszkańców, stała się symbolem podziału Niemiec. Kolejne cztery dni spędziliśmy u naszych przyjaciół w Künzelsau, gdzie mieszkając u rodzin goszczących poznaliśmy życie codzienne i zwyczaje Niemców, wspólnie grillowaliśmy w Schlossgymnasium, świętowaliśmy 5. rocznicę wspólnych wymian a także uczestniczyliśmy w zajęciach lekcyjnych w szkole partnerskiej. Udaliśmy się również na wycieczkę do Würzburga, miasta położonego nad Menem w Bawarii. W czasie jednodniowego pobytu zwiedziliśmy m.in. barokowy pałac-rezydencję biskupią (Residenz), z największym na świecie malowidłem-plafonem na olbrzymiej klatce schodowej, most nad Menem (Alte Mainbrücke) oraz Twierdzę Marienberg. Czas spędzony w Niemczech pozostanie na długo w naszej pamięci a nawiązane przyjaźnie mamy nadzieję, iż będą się dalej rozwijać. Następna wymiana pomiędzy naszymi szkołami zaplanowana została na czerwiec (Łódź) i wrzesień (Künzelsau) 2016 roku.