POLSKO – NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY

Wymiana dofinansowana przez Polsko-Niemiecką Współprace Młodzieży w Warszawie.

W dniach 31.03 – 04.04.2014 gościliśmy w Łodzi naszych rówieśników ze szkoły partnerskiej Schlossgymnasium Künzelsau (Badenia Wirtembergia). Wymiany rok rocznie koordynują prof. Marek Ochocki – nauczyciel języka niemieckiego oraz prof. Stanisław Nawrocki – nauczyciel fizyki. Z naszymi przyjaciółmi spotkaliśmy się po raz pierwszy w poniedziałek około południa na Dworcu Łódź – Kaliska. Po wspólnym zapoznaniu się zabraliśmy swoich partnerów do domów. Już o godzinie 15 w szkole miało miejsce oficjalne powitanie przez Dyrekcję, co zainaugurowało kolejną wymianę. Po krótkiej wizycie w szkole, rozpoczęliśmy zwiedzanie naszego miasta wraz z przewodniczką. W programie wycieczki znalazły się m.in. osiedle Księży Młyn i kościół ewangelicko – augsburski pw. św. Mateusza. We wtorek pojechaliśmy do byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau, największego hitlerowskiego obozu śmierci na świecie. Po zwiedzeniu dwóch obozów, udaliśmy się w dalszą drogę, na nocleg do Krakowa. W środę wraz z niemieckojęzyczną przewodnikczą zwiedzaliśmy Kraków. Podczas kilkugodzinnego spaceru obejrzeliśmy żydowską dzielnicę Krakowa – Kazimierz, Wzgórze Wawelskie oraz Rynek. W czwartek przyszedł czas na wizytę w kopalni soli w Wieliczce. Nasi niemieccy partnerzy byli oczarowani obiektem, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W piątek przed południem wzięliśmy wspólnie udział w zajęciach lekcyjnych w naszej szkole. Już po południu przyszedł moment pożegnania z naszymi przyjaciółmi. W trakcie tego tygodnia nawiązaliśmy trwałe przyjaźnie, doskonaliliśmy umiejętności językowe oraz spędzaliśmy razem wolny czas. Z niecierpliwością oczekujemy na wrześniowy wyjazd do Künzelsau, by znowu zobaczyć naszych niemieckich przyjaciół.