Wymiana uczniów z Schlossgymnasium Künzelsau / BW Niemcy
(kwiecień 2019r)

W dniach 3.04. - 10.04.2019r uczniowie XXI Liceum Ogólnokształcącego im. B. Prusa w Łodzi realizowali wraz z uczniami ze szkoły partnerskiej Schlossgymnasium Künzelsau projekt PNWM w Warszawie pt: „Zachować pamięć”. Projekt ten skierowany jest do młodych ludzi z Polski i Niemiec, którzy chcą wspólnie odwiedzić wybrane miejsca pamięci i zająć się tematyką narodowego socjalizmu.
Wszyscy uczestnicy projektu spotkali się 3. kwietnia 2019r w Gdańsku, gdzie zaczął się najtragiczniejszy konflikt zbrojny w historii ludzkości. Tam młodzi Polacy i Niemcy odwiedzili Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, przeszli ulicami miasta a także udali się na Westerplatte, gdzie zwiedzili m.in. wartownię nr 1, cmentarz, ruiny koszar schronowych i Pomnik Obrońców Wybrzeża.
W piątek 5. kwietnia uczestnicy odbyli warsztaty w byłym Niemieckim Nazistowskim Obozie Koncentracyjnym Stutthof, przebyli drogę więźnia i analizowali dokumenty na przykładzie wybranych więźniów. Na zakończenie wizyty studyjnej obejrzeli dwa filmy „Stutthof w kilka dni później” oraz „Ambulans”. Pobyt ten wywarł na wszystkich ogromne wrażenie i był bardzo dobrą żywą lekcja historii.
Po powrocie do Łodzi uczniowie z Polski i z Niemiec mieli możliwość spędzenia soboty wraz z rodzinami a w niedzielę młodzież wzięła udział w wycieczce do Warszawy, zwiedzając między innymi Stare Miasto a następnie Muzeum Żydów Polskich Polin. Kolejny dzień młodzież podążała śladami Litzmannstadt Getto, odwiedzając tereny łódzkiego getta, udając się na Stację Radegast a także na Cmentarz Żydowski w Łodzi położony przy ulicy Brackiej. Cały dzień zakończyła wspólna kolacja w Manufakturze.
We wtorek – 9. kwietnia miała miejsce wycieczka do Chełmna nad Nerem, gdzie młodzież uczestniczyła w warsztatach prowadzonych przez edukatorów z Muzeum byłego Niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof, zwiedzając tereny Obozu i Las Rzuchowski, skupiając się na historii Obozu, losach ofiar, więźniów gett usytuowanych na pograniczu Kujaw Wschodnich, Wielkopolski i Ziemi Łódzkiej a także postawach świadków. Wszystkie te spotkania, wizyty w Miejscach Pamięci były żywą lekcją historii, okazją do dyskusji nad współczesnymi problemami takimi jak ksenofobia, przemoc czy uprzedzenia a kończyły się wspólną refleksją.
Ostatnim dniem była środa - 10. kwietnia, gdzie w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana uczniowie wysłuchali wykładu pana dr. Adama Sitarka na temat Litzmannstadt Getto, gdzie został podsumowany cały zrealizowany projekt. W tym dniu młodzież niemiecka wraz z opiekunami udała się po południu w drogę powrotną do Künzelsau w Niemczech. Spotkanie zostało bardzo dobrze podsumowane przez wszystkich uczestników, młodzież nie tylko poruszyła trudne tematy narodowego socjalizmu, ale i poznała siebie, swoje rodziny, zawiązując przyjaźnie na wiele następnych lat.
Rewizyta uczniów w szkole partnerskiej w Niemczech nastąpi we wrześniu 2019r. Ogromne podziękowania należy skierować dla Polsko- iemieckiej Współpracy Młodzieży za ogromne dofinansowanie całego projektu.