Wizyta uczniów z Walter-Eucken Gymnasium und Kaufmännische Schulen I we Freiburgu
18.06. – 25.06.2016

Galeria zdjęć

W dniach 18.06.2016 – 25.06.2016 już po raz kolejny uczniowie i nauczyciele Walter-Eucken Gymnasium und Kaufmännische Schulen I we Freiburgu odwiedzili XXI Liceum Ogólnokształcące im. B. Prusa w Łodzi.
Międzyszkolną wymianę zaczęliśmy od dnia z rodzinami, a od poniedziałku realizowaliśmy bardzo bogaty program. Zwiedzaliśmy z przewodnikiem Łódź w polsko- i niemieckojęzycznej grupie. Odwiedziliśmy między innymi: Księży Młyn, Muzeum Miasta Łodzi w Pałacu Poznańskiego, Manufakturę, Stację Radegast. W Centrum Dialogu im. M. Edelmana uczestniczyliśmy w lekcji w j. angielskim nt. dziedzictwa kulturowego Łodzi. Przespacerowaliśmy się Parkiem Ocalałych oglądając Pomniki Ocalałych i Sprawiedliwych, Parkiem Helenów i Parkiem Staromiejskim do restauracji Analogia, gdzie dzień zakończyliśmy wspólnym obiadem. Oprócz tradycyjnych pierogów, nasi goście mogli spróbować żurku w chlebie.
Wtorek, środę i czwartek spędziliśmy w Krakowie. Wycieczkę zaczęliśmy od zwiedzania KL Auschwitz-Birkenau i warsztatów w j. polskim „Miłość w cieniu zagłady” i w j. niemieckim „Oblicza miłości.” Kraków zwiedzaliśmy z przewodniczkami w języku polskim i niemieckim, spędzając kilka godzin na Kazimierzu i kończąc dzień w Muzeum Emalia, poświęconemu pamięci Oskara Schindlera. Pobyt w Krakowie zakończyliśmy wspólną pracą nad projektem „Bliżej siebie.” Powstałe prace – kartki z pamiętnika – miały formy osobistych listów, poruszających wierszy, przejmujących rysunków.
Piątek był ostatnim dniem spędzanym wspólnie. Tego dnia wszyscy uczestniczyliśmy w zakończeniu roku szkolnego i wspólnym obiedzie w Pozytyvce. Na koniec, w grupach 6-osobowych bawiliśmy się w Tkalni Zagadek, gdzie każda grupa polsko-niemiecka musiała rozwikłać zagadkę. Sobotnie przedpołudnie spędziliśmy z rodzinami, a o 14 pożegnaliśmy pod szkołą naszych gości.
Tegoroczna międzyszkolna wymiana młodzieży odbyła się dzięki zaangażowaniu prof. K. Bednarek, która przy współpracy z prof. A. Bator i prof. M. Galus opracowała program wymiany, który hojnie dofinansowała Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie. Serdecznie dziękujemy za dofinansowanie spotkania!