Wizyta uczniów z Schlossgymnasium Künzelsau - czerwiec 2011

Wymiana dofinansowana przez Polsko-Niemiecką Współprace Młodzieży w Warszawie.

W dniach 27.06 - 01.07.2011r. miała miejsce polsko-niemiecka wymiana młodzieży. Uczniowie naszego liceum gościli swoich rówieśników z Schlossgymnasium Künzlesau (Badenia Wirtembergia). Głównym celem przyjęcia młodzieży niemieckiej było pokazanie wielokulturowości naszego miasta, ze szczególnym zwróceniem uwagi na ślady niemieckie. Autorami projektu pt: Śladami Niemców w Łodzi byli p. Małgorzata Zaradzka-Cisek - dyrektor szkoły oraz p. Marek Ochocki - nauczyciel języka niemieckiego, koordynatorzy wielu projektów i spotkań młodzieży. W projekcie uczestniczyli aktywnie prof. Stanisław Nawrocki oraz prof. Piotr Sowiński, który na wspólnie zorganizowanej lekcji w szkole mówił o tym jak łódzcy Niemcy aktywnie uczestniczyli w tworzeniu historii naszego miasta.
Młodzież niemiecka i polska podążała następnie śladami niemieckimi w Łodzi zwiedzając m.in. Księży Młyn, Muzeum Kinematografii i skansen miejski a w nim domki osadników niemieckich i drewniany ewangelicki kościół z Nowosolnej. Ogromne wrażenie na naszych partnerach zrobiły również takie zabytki jak Biała Fabryka Ludwika Geyera - urodzonego w Berlinie przemysłowca, jednego z pionierów rozwoju przemysłu włókienniczego w Łodzi a także pałace Juliusza Heinzla, Karola Scheiblera, Roberta Schweikerta, czy wille Edwarda Herbsta, Henryka Grohmana, Arnolda Stillera i inne.
Ważnym punktem naszego projektu była również wycieczka do byłego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu - Brzezince, który był największym nazistowskim obozem śmierci. Podczas tych kilku dni, które spędziliśmy razem, nawiązaliśmy nowe przyjaźnie na długie lata, doskonaliliśmy umiejętności językowe, uczyliśmy się tolerancji ale także mieliśmy czas na wspólne grillowanie w lesie łagiewnickim, wypady do Aqua Parku czy Manufaktury. Rewizyta zaplanowana jest ostatni tydzień września.