Schlossgymnasium Künzelsau BW – XXI Liceum Ogólnokształcące im. B. Prusa w Łodzi
(wrzesień 2018- rewizyta uczniów w szkole partnerskiej)

W dniach 24.09. - 29.09.2018r. uczniowie naszej szkoły udali się na rewizytę do szkoły partnerskiej Schlossgymnasium Künzelsau BW. Po ponad 10- godzinnej podróży młodzież wraz z opiekunami- prof. M. Ochockim i prof. W. Laskowskim dotarła do Künzelsau, gdzie przed szkołą czekali już uczniowie z Niemiec i ich rodzice. Po przybyciu wszyscy udali się do rodzin goszczących, gdzie mogli odpocząć po długiej podróży i zjeść kolację. Ten wieczór uczniowie spędzili z rodzinami. Następnego dnia miało miejsce oficjalne powitanie gości z Polski w szkole przez nauczycieli – panią Nathalie Palotz i pana Fabiana Kehrera a także nowego dyrektora szkoły pana Johannesa Smolkę. Po powitaniu uczniowie z Polski zwiedzili szkołę i wzięli udział w lekcjach przedmiotowych w Schlossgymnasium. Następnie po wspólnym obiedzie na stołówce szkolnej wszyscy udali się na wycieczkę do położonego w kraju związkowym Badenia- Wirtembergia Schwäbisch Hall, gdzie zwiedzili Hällisch Fränkisches Museum i spacerowali uliczkami tego uroczego miasta. We wtorek po śniadaniu młodzież uczestnicząca w projekcie pojechała na wycieczkę do Würzburga w Bawarii, gdzie z przewodnikiem zwiedziła Residenz i Hofgarten Würzburg a po powrocie grillowała wraz z nauczycielami, rodzicami na dziedzińcu szkolnym. W czwartek 27. września po zwiedzeniu Muzeum Würth w Küzelsau miało miejsce pożegnanie z rodzinami uczniów niemieckich i wyjazd do Norymbergii, gdzie pierwszego dnia wszyscy zwiedzali przepiękną starówkę a w czwartek podążali śladami nazistowskich Niemiec, odwiedzając miejsca, gdzie odbywały się coroczne zjazdy partii nazistowskiej - dziś jest to muzeum poświecone zbrodniom nazistowskim- Dokumentationszentrum Reichsparteitagsgelände a także Pałąc Sprawiedliwości (Justizpalast), ze słynną salą sądową numer 600, gdzie przesłuchiwano i skazywano największych zbrodniarzy wojennych (Memorium Nürnberger Prozesse). Wszystkie te miejsca zrobiły na uczniach ogromne wrażenie i były wspaniałą lekcją historii.
W sobotę po śniadaniu i ostatnich rozmowach uczniowie z Niemiec udali się pociągiem do Künzelsau a uczniowie z naszego liceum w drogę powrotną do Łodzi. Spotkanie w ramach rewizyty pzoostanie na długo pozostanie w pamięci uczniów a nawiązane przyjaźnie miejmy nadzieję będą się dalej rozwijać.