Wyjazd do Künzelsau - wymiana młodzieży – wrzesień 2012r.

Wymiana dofinansowana przez Polsko-Niemiecką Współprace Młodzieży w Warszawie.

W dniach 16.09 – 22.09.2012 grupa uczniów naszej szkoły, wraz z opiekunami p. Markiem Ochockim i p. Stanisławem Nawrockim, udała się z rewizytą do uczniów Schlossgymnasium Künzelsau, leżącego w landzie Baden – Württemberg. Wieczorem, po przybyciu, zjedliśmy z rodzinami goszczącymi kolacje. W poniedziałek pojechaliśmy na wycieczkę do Norymbergii – miasta położonego w Bawarii. Miasto to w czasach III Rzeszy było ważnym ośrodkiem ruchu nazistowskiego a po II wojnie światowej odbył się tu proces zbrodniarzy wojennych, tzw. proces norymberski. Zwiedziliśmy m.in. Reichsparteitagsgelände (Centrum Zjazdów Partyjnych Rzeszy), górujący nad miastem Zamek oraz Albrecht – Dürer – Haus. We wtorek zwiedzaliśmy Schlossgymnasium Künzelsau, szkołę, w której codziennie uczą się nasi niemieccy przyjaciele. Odwiedziliśmy także internat, w którym śpią uczniowie, mieszkający daleko od Künzelsau. Przed południem uczestniczyliśmy także w Ratuszu w spotkaniu z burmistrzem Künzelsau – Stefanem Neumannem. Wieczorem odbyło się także wspólne grillowanie w Schlossgymnasium. W środę przyszedł czas na wizytę w stolicy landu Baden – Württemberg, czyli Stuttgarcie. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum samochodów marki Mercedes Benz. Na własne oczy mogliśmy obejrzeć całą historię działalności znanej na całym świecie niemieckiej marki samochodów. Zwiedzanie Stuttgartu zakończyliśmy spacerem po głównej ulicy miasta – Königsstraße. W czwartek pojechaliśmy całą grupą do Heidelbergu – miasta o długiej historii i tradycjach uniwersyteckich. Zwiedziliśmy tam Zamek – majestatycznie górujące nad miastem gotycko – renesansowe zabudowania, a także Stare Miasto. Na zakończenie popłynęliśmy w rejs po Neckarze. W piątek ponownie odwiedziliśmy Schlossgymnasium Künzelsau, tym razem uczestniczyliśmy w lekcjach (jakże odmiennych od tych, na które sami chodzimy do naszego liceum) zgodnie z planami naszych niemieckich partnerów. Po lekcjach zjedliśmy razem obiad w szkolnej stołówce. Popołudnie było czasem w pełni przeznaczonym dla naszych niemieckich rodzin. Wtedy uczniowie, którzy przez cały tydzień mieszkali w internacie pojechali do domów swoich niemieckich partnerów, by poznać ich rodziny. Ci, którzy swoje rodziny już znali, mieli czas na to, żeby ich lepiej poznać, albo zwyczajnie odpocząć przed czekającą nas w sobotę podróżą. I tak, wszystko co miłe i przyjemne szybko się kończy. Pobyt w Künzelsau dobiegł końca, w naprawdę ekspresowym tempie. W sobotę rano przyszło nam pożegnać się z naszymi rodzinami. A po śniadaniu zjedzonym w szkolnej stołówce także z naszymi niemieckimi partnerami. Czas, który spędziliśmy w Niemczech był niezwykły pod każdym względem, obfitował on w wiele zapadających w pamięci chwil, ale także uczył. Przez ten tydzień szlifowaliśmy swój angielski oraz niemiecki, poznawaliśmy obyczajowość niemiecką, a także uczyliśmy się tolerancji i ponad wszystko dobrze się bawiliśmy. Z niecierpliwością czekamy na kolejną wymianę, realizowaną z inną już grupą młodzieży z Künzelsau. Zaplanowana jest ona na czerwiec 2013 roku, a rewizyta w Niemczech tradycyjnie już na wrzesień przyszłego roku.